Pavojingas maistas šunims
Temos

Parašyta 2025-03-25 00:00:00
Redaguota 2025-03-27 10:45:46
Daugumos šunų vienas iš instinktų yra maisto paieškos. Maistas, kurio šuo negauna kiekvieną dieną yra didesnės vertės ir labiau trokštamas. Ne visada pasirūpiname, kad toks maistas šunims nebūtų prieinamas. Taip pat neatsispiriame gailiam augintinio žvilgsniui ir palepiname gardžiu kąsniu nuo stalo. Tačiau ne visada susimąstome, kad mums tinkami maisto produktai gali būti pavojingi šunų sveikatai.
Žemiau pateikti daugumos namuose sutinkami maisto produktai, kurie nėra tinkami šunims bei gali sukelti rimtų sveikatos problemų, pasibaigiančių netgi augintinio mirtimi.
Netinkamas maistas šunims
1. Pienas ir pieno produktai
Dauguma šunų netoleruoja laktozės, todėl neturėtumėte savo augintiniui duoti pieno. Vengti reikėtų ir produktų, kurių sudėtyje yra pieno, tokių, kaip ledai ar sūris. Nors nedidelis kiekis ir neturėtų sukelti rimtų pasekmių, tačiau šuns virškinimo sistema neišskiria fermentų, reikalingų pieno produktų skaidymui. Taigi, nuo didesnio kiekio pieno produktų gali sutrikti šuns virškinimas, prasidėti viduriavimas ar vėmimas, pablogėti bendra šuns savijauta.
2. Druska
Nors šunys druską suvirškina, per didelis jos kiekis gali sukelti šunims negalavimus. Be to, reguliarus druskos vartojimas gali privesti prie širdies darbo sutrikimų ar aukštesnio kraujospūdžio. Dėl šios priežasties šunims nereikėtų duoti žmonėms ruošto maisto, kurio gamyboje naudojama druska. Taip pat reikėtų pasirūpinti, kad šuo nelaktų jūros vandens.
3. Šoninė
Šoninė, kaip ir kita kiaulienos mėsa nėra tiesiogiai toksiška šunims. Nedidelis suvartotas šoninės kiekis dažnu atveju praeina be pasekmių, tačiau pavojingas yra itin didelis riebalų kiekis mėsoje. Nuo labai riebaus maisto gali sutrikti šuns skrandžio darbas, o reguliariai gaunamas riebus maistas gali sukelti pankreatitą. Esant ūmiam kasos uždegimui, nėra išskiriamas pakankamas kiekis virškinimo fermentų, kas gali baigtis netgi augintinio mirtimi.
4. Svogūnai ir česnakai
Svogūnai, česnakai ir jų laiškai yra toksiški šunims. Pavojų kelia tiek šviežios, tiek keptos ar kitaip apdorotos daržovės. Pavartojus gali sutrikti virškinimo sistema, atsirasti pilvo skausmas. Taip pat gali būti pažeisti raudonieji kraujo kūneliai, dėl ko išsivysto anemija. Apsinuodijimo simptomai gali pasirekšti per 24 val., bet dažniausiai prireikia keletos dienų. Dėl apsinuodijimo augintinis gali tapti vangus, mieguistas, sunkiai kvėpuoti. Svarbu paminėti, kad svogūnu bei česnaku augintinis gali apsinuodyti pavartojęs ir žmonėms skirto maisto.
5. Avokadai
Avokado minkštimas nėra toksiškas šunims ir, vartojant nedideliais kiekiais, gali būti netgi naudingas sveikatai. Vis dėl to, per didelis avokado minkštimo vartojimas gali turėti įtakos antsvorio susidarymui, sukelti širdies darbo ir kraujagyslių sutrikimų. Šunims toksiški yra avokadų kaulas, žievelė bei lapai, kurie gali sukelti vėmimą bei viduriavimą. Didelis avokado kaulas taip pat yra pavojingas dėl galimybės užspringti.
Pavojingas maistas šunims
1. Makadamijų riešutai
Šunims nereikėtų duoti jokių riešutų. Dėl didelio riebalų kiekio, jie gali sukelti pankreatitą. Pavojingi yra visi riešutai išskyrus žemės riešutus. Po suvartojimo šuo gali vemti ar viduriuoti. Pavojingiausi yra makadamijų riešutai, kurie sukelia drebulį, vėmimą, silpnumą, apatišką elgesį. Pavartojus makadamijų riešutų, simptomai pasireiškia per 12 valandų ir gali trukti iki 48 valandų.
2. Kaulai (virti)
Kaulai šunims nėra tiesiogiai pavojingi, tačiau svarbu paminėti, kad ne visi kaulai yra tinkami šunims. Teisingai parinktas kaulas ilgam užims augintinį. Tačiau visais atvejais reikėtų vengti termiškai apdorotų kaulų. Virti kaulai lengvai skyla, atskilusios aštrios dalys gali pradurti žarnyną ar pažeisti kitus vidaus organus. Taip pat didelis vienu kartu suvartotas kaulų kiekis gali užkišti virškinimo traktą, dėl ko augintiniui gali sutrikti virškinimo trakto veikla, nepavykti pasituštinti.
3. Šokoladas
Šokolado sudėtyje esantis teobrominas yra itin toksiškas šunims. Savo struktūra teobrominas artimas kofeinui (taip pat toksiškas šunims). Ypač didelis teobromino kiekis yra juodame bei kepiniams skirtame šokolade. Šunų virškinimo sistema neskaido šio alkaloido, todėl šokoladas šunims gali būti labai pavojingas. Pavartojus šokolado gali sutrikti augintinio kepenų veikla. Šuo gali pradėti vemti ar viduriuoti, itin daug šlapintis, tapti vangus ar nervingas, gali sutrikti koordinacija.
4. Ksilitolis
Daugumoje becukrių produktų sutinkamas saldiklis. Ksilitolis yra itin toksiškas šunims. Šuns organizmas šio saldiklio neatskiria nuo cukraus, todėl pavartojus yra išskiriamas didelis kiekis insulino. Dėl šios priežasties cukraus kiekis kraujyje nukrenta iki sveikatai pavojingai žemo lygio. Pavartojus ksilitolio, organizmo reakcija pasireiškia per 60 min. Augintiniui gali sutrikti koordinacija, prasidėti vėmimas, pasireikšti vangumas ar traukuliai. Pavartojus didelį kiekį ksilitolio, dėl atsiradusio kepenų nepakankamumo, augintinis gali neišgyventi.
5. Alkoholis
Alkoholis yra labai toksiškas šunims. Pavartojus alkoholio, simptomai pasireiškia per 30 min. Augintiniui gali sutrikti koordinacija, kvėpavimas, augintinis gali pradėti vemti ar viduriuoti. Apsinuodijus alkoholiu, augintinį gali pradėti krėsti drebulys, prasidėti priepuolis. Apsinuodijimas gali baigtis augintinio mirtimi. Svarbu atkreipti dėmesį, kad pavojingi yra ir produktai, savo sudėtyje turintys alkoholio, tokie kaip dezinfekciniai skysčiai, pūvantys/rūgstantys vaisiai ir kt.
6. Vynuogės ir razinos
Net ir nedidelis vynuogių bei razinų kiekis gali sukeltų rimtų sveikatos problemų Jūsų augintiniui. Pavartojus sutrinka inkstų veikla. Apsinuodijus simptomai pasirodo per 24 val. Šuo gali pradėti vemti bei viduriuoti, lakti daug vandens bei nuolat šlapintis, inkšti dėl jaučiamo pilvo skausmo. Atsiradus inkstų nepakankamumui augintiniui padėti gali būti labai sunku arba neįmanoma.
Pastebėjus, kad augintinis suvalgė vynuogių ar razinų, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į veterinarą. Taip pat svarbu kuo greičiau augintiniui sukelti vėmimą, kad būtų pašalinta kiek galima daugiau suvartotų vaisių.
Ką daryti augintiniui suvalgius pavojingo maisto?
Esant įtarimui, kad šuo suvalgė ką nors iš išvardytų maisto produktų, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į veterinarą. Reikėtų nurodyti, koks kiekis pavojingų produktų buvo suvartotas ir toliau vadovautis veterinaro rekomendacijomis. Nors ne visi maisto produktai yra vienodai pavojingi augintinio sveikatai, tačiau kiekvieno augintinio organizmas reaguoja skirtingai.
Nurodytas pavojingų maisto produktų sąrašas nėra baigtinis. Visavertei ir subalansuotai mitybai rinkitės sausą maistą šunims bei konservus. Norint augintinį palepinti, rinkitės skanėstus šunims. Prieš duodant ne šunims skirtus maisto produktus, visada pasitikrinkite ar šie produktai nėra pavojingi augintinio sveikatai.