Viskas apie skanėstus šunims

Viskas apie skanėstus šunims
Parašyta 2025-04-14 00:00:00 Redaguota 2025-04-14 11:05:17

Renkatės skanėstus šunims – ką reikia žinoti?

Skanėstai šunims yra viena dažniausiai naudojamų priemonių rūpinantis savo augintiniu. Šunų skanėstai gali būti naudojami įvairiausiais atvejais, patiekiami begalę skirtingų formų bei progų. Skanėstai mums padeda pasiekti norimo rezultato – augintinį dresuojant ar treniruojant, apdovanojant už gerą elgesį, siekiant iškrauti fiziškai ar protiškai, tiesiog palepinti bei dar daugybe kitų atvejų. Kadangi skanėstų panaudojimo galimybės yra labai plačios, jų pasirinkimas taip pat yra itin platus. 

Nors iš gausybės skaniukų išsirinkti iš pradžių gali pasirodyti sudėtinga, bet gera žinia – galite būti tikri, jog tikrai rasite skanėstus, kurie patiks net ir išrankiausiam augintiniui. Taigi, į ką atkreipti dėmesį renkantis skanėstus?

Skanėstai šunims

Skanėstų rūšys pagal paskirtį

Skanėstus būtų galima išskirsti į keletą skirtingų kategorijų pagal tai, kokiu tikslu jie yra naudojami. Žinant, ką norima pasiekti skanėstų pagalba, lengviau pasirinkti ir pačius skanėstus.

Skanėstai treniruotėms, apdovanojimui

Dresuojant augintinį, skanėstai dažnai suvaidina lemiamą vaidmenį. Skanėstų pagalba yra skatinamas norimas augintinio elgesys, apdovanojama už teisingą komandų atlikimą. Treniruojantis, per trumpą laiką yra pakartojama daug komandų, todėl, atitinkamai, per trumpą laiką augintinis gauna didelį kiekį skanėstų. Todėl skanėstus reikėtų rinktis nedidelių gabaliukų pavidalu bei neriebius, kad augintinis ilgą laiką išliktų motyvuotas „dirbti“ bei turėti skirtingos vertės skanėstų pasirinkimą. Tai gali būti nedideli sausainiai, mėsos gabaliukai, sauso maisto granulės ir kt.

Skanėstai fizinei stimuliacijai

Norint augintinį iškrauti fiziškai nėra būtina kiekvieną dieną nueiti dešimtis kilometrų pasivaikščiojimo metu. Taip pat gerai iškrauti gali ir intensyviai graužiamas skanėstas. Ilgai graužiami skanėstai ne tik užims augintinį, bet ir prisidės prie dantų higienos. Graužimui tinka džiovintos ar vytintos įvairių gyvūnų dalys, tokios, kaip triušių ausys, oda, uodegos ir kt. Vieni populiariausių skanėstų graužti yra džiovinti jaučio peniai, kaulai (termiškai neapdoroti), džiovinta galvijų oda ir iš odos pagaminti skanėstai. Sparčiai populiarėja labai kieti skanėstai, tokie kaip jakų pieno sūris ar elnio ragas. Pastarasis yra itin kietas, todėl daugumos specialistų nerekomenduojamas. Svarbu! Niekada nepalikite augintinių vienų su skanėstais.

Skanėstas jaučio penis

Skanėstai protinei stimuliacijai

Iškrauti augintinį sėkmingai galima ir stimuliuojant protinę veiklą. Skanėstų pagalba tą galima padaryti per įvairius užsiėmimus bei interaktyvių žaislų pagalba. Skanėstus galima išslapstyti patalpose ar uostymo kilimėlyje, pasinaudoti interaktyviais žaislais. Sprendžiant galvosūkius, augintinį geriausiai motyvuos didelis kiekis smulkesnių skanėstų. Taip pat galima pasitelkti tepamus skanėstus.

Tepami skanėstai

Skanėstai burnos higienai

Burnos higienai nėra nieko efektyviau, kaip ilgas ir intensyvus graužimas. Tam puikiai tiks vidutinio kietumo bei kieti džiovinti ar vytinti skanėstai, kaulai, jakų pieno sūris. Tinka visi skanėstai, kuriems įveikti augintinis turi pasitelkti kuo didesnę dalį dantų. Išskirtinai burnos higienai yra naudojami tam skirtos, žvaigždutės formos pailgi skanėstai. Šie skanėstai yra pakankamai kieti nuvalyti apnašas, o jų forma leidžia pasiekti ir tarpdančius.

Natūralūs skanėstai šunims

Funkciniai skanėstai

Funkciniai skanėstai skirti ne tik palepinti ar apdovanoti augintinį, bet taip pat atlieka papildomą funkciją. Tai gali būti raminantys skanėstai, taip pat skanėstai virškinimo takų, kailio, odos, sąnarių, šlapimo takų sveikatai ar bendram imunitetui stiprinti. Tokie skanėstai dažniausiai būna praturtinti tam tikrą funkciją organizme stiprinančiomis medžiagomis, vitaminais. Vis dėl to reikėtų paminėti, kad ne visų funkcinių skanėstų veiksmingumas yra vienodas, o siekiant stipresnio poveikio tam tinkamesni gali būti papildai. Esant įtarimui, kad augintinis turi sveikatos sutrikimų visada pasikonsultuokite su veterinaru.

Skanėstai maisto paskaninimui

Maistui išrankūs augintiniai gali būti tikras galvos skausmas. Augintiniui atsisakius pašaro, pradedame nerimauti dėl jo sveikatos, svarstome ar pašaras yra tinkamas, kuo skubiau norime išspręsti problemą. Tačiau labai išrankių augintinių atveju, dauguma sausų maistų pakankamai greitai atsibosta. 

Vietoje maisto keitimo, pašarą galima pabandyti paskaninti. Daugelis tam naudoja konservus, tačiau toks pat efektyvus būdas yra maisto paskaninimas skanėstais. Tikslas yra sukelti augintinio apetitą, o ne pakeisti sausą maistą skanesne alternatyva. Reikėtų naudoti aukštesnės vertės skanėstus, juos kuo labiau paskleidžiant ant pašaro bei tarp granulių. Tam ypač tinka šaltyje džiovinti (liofilizuoti) skanėstai, tepami skanėstai bei kiti smulkūs skanėstai. Paskaninimui taip pat tinka sultiniai, šunims skirti padažai.

Skanėstų rūšys pagal formą

Dažnai parduotuvių lentynose esančių skanėstų gausa sukelia daugiau klausimų nei atsakymų. Tačiau visus šiuos skanėstus galima išskirti į keletą kategorijų pagal jų formą, taip atsakant į klausimą, kaip geriausiai panaudoti tam tikros formos skaniukus.

Maži skanėstai

Į nedidelius gabaliukus padalinti skanėstai dažniausiai naudojami treniruojantis (dresūroje). Skanėstai gali būti ir labai smulkūs, tinkami nedideliems šunims ar šiek tiek didesnių dydžių gabaliukai, juostelės, kubeliai, kuriuos taip pat nesunku atplėšti ar atlaužti. Tai gali būti ir mažesnio maistingumo kieti, nedideli sausainiai. Visų šių skanėstų paskirtis augintinį kuo daugiau kartų apdovanoti. Mažus skanėstus galima naudoti dresuojant, žaidžiant žaidimus, lavinant augintinio uoslę, naudoti su interaktyviais žaislais, maistui paskaninti ir kt. atvejais.  

Dideli skanėstai

Dideli skanėstai dažniausiai naudojami norint augintinį užimti ilgesnį laiką, tam tiks didesni, vidutinio kietumo ar kieti skanėstai. Tiek kietumą, tiek dydį reikėtų pasirinkti pagal šuns veislę, dydį bei pomėgius. Svarbu, kad skanėstas būtų įveikiamas. Pasirinkus per kietą skanėstą, kai kurie augintiniai gali prarasti susidomėjimą. Galbūt nudžiugsite, kad tokių skanėstų užtenka ilgesniam laikui, tačiau tai gali būti ir dėl to, kad augintinio susidomėjimas skanėstu yra nedidelis.

Graužalai šunims

Vieni populiariausių skanėstų ilgesniam graužimui yra jaučio peniai, kurių dydį taip pat reikėtų pasirinkti pagal augintinį. Kiti labai populiarūs ilgo graužimo skanėstai yra įvairių galvijų ar mažesnių gyvūnų ausys, odos, uodegos, vidaus organai, paukščių kojos, kaklai ir kt. Populiarus pasirinkimas yra jako sūris, kaulai, stirnų kojos, elnio ragas. Davus didelį, ilgai graužiamą skanėstą, nepalikite augintinio be priežiūros. Sumažėjus skanėsto dydžiui, šuo jį gali pabandyti praryti iki galo nesugraužtą.

Jako sūris šunims

Vytinti skanėstai

Vytinti skanėstai gali būti įvairaus dydžio, tačiau juos išskyrėme į atskirą kategoriją, kadangi tai labai maistingi, stipresnio skonio mėsos skanėstai, kurie šunims dažniausiai turi didesnę vertę. Didelį baltymų kiekį turintys vytinti skanėstai gali būti naudojami įvairiais atvejais. Dresuojant šunį jie turėtų būti pasirenkami kaip aukštesnės vertės skanėstai apdovanojimui už didesnius pasiekimus ar baigiant treniruotę arba augintiniams, kuriuos maistas sunkiai motyvuoja. Nuo šių skanėstų augintinis greičiau pajunta sotumą. Taip pat, padauginus vytintų skanėstų reikėtų atsižvelgti į maisto porcijos dydį. 

Šiais skanėstais taip pat galima pagardinti sausą maistą, kai augintinis yra išrankus. Itin vytinti, kietesnės mėsos skanėstai ar vytinti vidaus organai puikiai tinka ilgesniam graužimui. Vytintos mėsos skanėstai dažniausiai būna vieno baltymo, todėl šių skanėstų pagalba lengviau kontroliuoti augintinio racioną. Svarbu paminėti, kad šunims netinka žmonėms skirta vytinta mėsa, kuri savo sudėtyje dažniausiai turi druskos.

Šaltyje džiovinti skanėstai

Inovatyvūs bei sparčiai rinkoje populiarėjantys skanėstai savo kelią į šlovę skinasi dėl sveikuoliškumo, natūralumo bei maistingumo. Lyginant su kitais, šių skanėstų gamyboje nėra naudojami konservantai, pridėtiniai skonio ar kvapų stiprikliai bei kiti, nepageidaujami priedai. Džiovinant šaltyje yra išsaugomos maistingosios savybės, vitaminai bei mineralai. Liofilizuoti skanėstai yra lengvai virškinami bei gerai įsisavinami. 

Šie skanėstai gali būti įvairių dydžių ir puikiai tinka treniruotėms, kaip didesnės vertės skanėstas ar maisto paskaninimui. Kadangi šie skanėstai lengvai trupa, vos nedidelio kiekio užteks padengti nemažą plotą sauso maisto. Skanėstai taip pat gali būti tinkami šunims su jautriu virškinimu, linkusiems į alergijas bei maisto netoleravimą. Šeimininkai šiuos skanėstus renkasi ir dėl to, kad jie yra sausi, netepa rankų.

Tepami skanėstai

Tirštos ar skystos konsistencijos tepami skanėstai patogūs naudoti su laižymo kilimėliais, lėto valgymo dubenėliais ar kitais interaktyviais žaislais. Laižymas augintinį stimuliuoja taip pat intensyviai, kaip lakstymas, todėl tai puikus užsiėmimas sudominti bei iškrauti augintinį. Laižymui galima naudoti tiek kreminės tekstūros skanėstus, piure, paštetus, konservus su mažesniais ar sutrintais gabaliukais. Taip pat tinka trinti vaisiai bei uogos, daržovės, natūralus jogurtas. Daugelis šunų eina iš proto dėl žemės riešutų sviesto (tinka tik žemės riešutai, sudėtyje neturi būti druskos). 

Visiems puikiai pažystamas kriaušės formos, dažniausiai raudonos spalvos Kong yra vienas populiariausių žaislų, tinkamas naudojimui su tepamais skanėstais. Tepimui idealiai tinka laižymo kilimėliai, tačiau taip pat tinka ir kiti žaislai, kurie turi nelygią tekstūrą ir ant kurių būtų galima užtepti skanėstus.

Laižymo skanėstai šunims

Skanėstų rūšys pagal šuns amžių

Labai svarbu nepamiršti, kad besikeičiant šuns amžiui, atitinkamai turi būti pasirenkami ir skanėstai. Jauno šuniuko mityboje padarytos klaidos gali turėti ilgalaikių pasekmių. Tuo tarpu vyresnio amžiaus šunys susiduria su kitais iššūkiais, kurių anksčiau neturėjo, ir į kuriuos reikia atsižvelgti.

Skanėstai jauniems šuniukams

Namuose apsigyvenus naujam šeimos nariui dažnam kyla klausimų, kaip teisingai augintinį maitinti, kokiais skanėstais palepinti, kaip apdovanoti už gerą elgesį ar treniruojantis. Jauno šuniuko virškinimo sistema yra delikati, todėl skirtingo tipo skanėstais turi būti įvedami palaipsniui. Reikėtų rinktis trumpos sudėties skanėstus, jų nemaišyti tarpusavyje. Tik įsitikinus, kad vieno tipo skanėstai yra tinkami šuniukui, pasiūlyti kitus. Šuniukams reikėtų parinkti tinkamo dydžio, lengvai kramtomus skanėstus, riboti jų kiekį.

Į šuniuko mitybą skanėstus palaipsniui įvesti galima nuo 8 savaičių amžiaus, kai šuniukas atjunkytas nuo mamos ir pradeda valgyti sausą maistą.

  • 8-10 savaičių amžiaus. Paprasti, vienos sudėtinės dalies, lengvai kramtomi skanėstai. Geriausia pasirinkti to paties baltymo, kaip ir sausame maiste.
  • 3-4 mėnesių amžiaus. Skanėstai iki 3 sudėtinių dalių, sausainio tipo skanėstai, dantų higienai skirti kramtukai, minkšti ir vidutinio kietumo ilgesnio graužimo skanėstai, tokie, kaip minkšta vytinta mėsa.
  • 5-7 mėnesių amžiaus. Galima įvesti šaltyje džiovintus skanėstus, dresūrai skirtus nedidelio maistingumo skanėstus, kitus, platesnės sudėties skanėstus.
  • 8-12 mėnesių amžiaus. Tinka dauguma suaugusiems šunims skirtų skanėstų. Vis dar atsargiai reikėtų duoti itin kietus, ilgo graužimo skanėstus, riboti jų kiekį.

Jei nesate tikri, kuriuos skanėstus pasirinkti, daugelis gamintojų siūlo išskirtinai jauniems šuniukams skirtus skanėstus. Jie yra lengvai virškinami, nedirgina virškinimo sistemos. Duodami skanėstus pasirūpinkite, kad šuniukas turėtų geriamo vandens. Vadovaukitės ant skanėstų pakuotės nurodytomis gamintojo rekomendacijomis.

Skanėstai suaugusiems šunims

Nuo 12 mėn. amžiaus (didelių veislių šunims nuo 15-18 mėn.) šuo yra laikomas pilnai suaugusiu. Suaugusiam šuniui tinka visi šunims skirti skanėstai. Lepinant skanėstais atsižvelkite į šuns dydį, pomėgius bei poreikius, sveikatos būklę, esamą ar įtariamą maisto netoleravimą bei alergiją. Nepamirškite, kad skanėstai nėra maisto pakaitalas, o gerai savijautai svarbi subalansuota mityba. Nepalikite augintinių vienų su skanėstais bei pasirūpinkite, kad šuo visada turėtų geriamo vandens.

Šunų skanėstai

Skanėstai senjorams

Šunų mitybos ypatumai kinta su šuns amžiumi. Vyresnio amžiaus šunys tampa lėtesni bei vangesni, jų kalorijų suvartojimas mažėja kartu su aktyvumu, todėl duodant skanėstus reikėtų į tai atsižvelgti. Svarbus ne tik skanėstų pasirinkimas, bet ir porcijos kontrolė. Nuo šuns veislės dydžio priklauso, kada šuo laikomas pasiekęs senjoro amžių:

  • Mažų veislių šunys iki 10 kg svorio senjorų amžių pasiekia 10-12 metų.
  • Vidutinių veislių šunys 10-25 kg svorio senjorų amžių pasiekia 8-10 metų.
  • Didelių veislių šunys 25-45 kg svorio senjorams priskiriami 7-9 metų amžiaus.
  • Labai didelių veislių šunys virš 45 kg svorio senjorų amžių pasiekia 6-7 metų amžiaus.

Vyresnį amžių pasiekusių šunų virškinimo sistema tampa ne tokia efektyvi, sumažėja inkstų funkcija, dantenos tampa jautresnės. Tokiems šunims geriau rinktis minkštesnius, lengviau virškinamus skanėstus. Taip pat atkreipti dėmesį į skanėstų maistingumą – rinktis skanėstus su didesniu kiekiu aukštos kokybės baltymų, riebiųjų rūgščių bei skaidulų, tačiau mažesniu kiekiu kalorijų.

Priklausomai nuo šuns sveikatos bei veislės dydžio galima rinktis funkcinius skanėstus, kurie padėtų sustiprinti imuninę sistemą, kaulų bei sąnarių funkciją, kailio ir odos būklę, virškinimo sistemą bei padėtų pagerinti bendrą savijautą. Pastebėjus, kad šuns virškinimo sistema tapo jautresnė, rinkitės skanėstus su mažesniu sudėtinių dalių skaičiumi. Kai kurie gamintojai siūlo senjorams skirtus skanėstus, kurie sudėtyje turi didesnį kiekį vyresniems šunims reikalingų medžiagų. 

Skanėstų alternatyvos

Norint palepinti augintinį ne visada būtina keliauti į gyvūnų prekių parduotuvę skanėstų. Tam puikiai tinka ir kai kurie vaisiai, uogos bei daržovės. Palepinti galima žemės riešutų sviestu ar natūraliu jogurtu. Šunys yra visaėdžiai, todėl gali maitintis ne tik gyvulinės kilmės produktais. Prieš renkantis tokius skanėstus, reikėtų paieškoti informacijos ar šios skanėstų alternatyvos yra tinkamos šunims.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kai kurie, žmonėms skirti produktai savo sudėtyje turi pridėtinių cukrų, druskų, saldiklių ar konservantų. Reikėtų rinktis tik natūralius produktus. Kitame blogo įraše jau minėjome, kurie žmonėms skirti maisto produktai pavojingi šunims.

Ši svetainė naudoja slapukus, kurie reikalingi tam, kad ši svetainė veiktų tinkamai, ir yra išsaugomi jūsų įrenginyje.Privatumo politika

Prisijungti
Meniu
Palyginti0Mano įsiminti0
Jūsų krepšelis
Daugiau nėra prekių Jūsų krepšelyje